چندیست که از سوی بعضی از دوستان و همکارانی که به تازگی واژه ی موبایل فرست (Mobile First) را یاد گرفتن اند :)) مورد عتاب قرار میگیریم که چرا دیزاین های شما موبایل فرست نیست و الان عصر، عصر موبایل فرست است. حتی برای ما آمار و ارقام رو می کنند که بله الان یک میلیارد و دویست میلیون نفر در دنیا وب را روی موبایلشان استفاده می کنن و در آمریکا مثلا بیست و پنج درصد از این افراد، فقط از موبایل استفاده می کنند که به آن ها می گویند موبایل اونلی (Mobile Only). می گوییم طراحی های ما موبایل فرست هستند. می گویند اگر موبایل فرست طراحی می کنید پس چرا ابتدا دیزاینتان را برای دسکتاپ اسکرین (Desktop Screen) انجام می دهید؟

چطور می شود که دیزاین برای دسکتاپ اسکرین انجام شده باشد ولی موبایل فرست باشد؟ این سئوال بسیار پیچیده ایست که شیخ الدیزاین با شنیدنش جامه بدرید و سر به بیابان گذاشت.

برای پاسخ به این دوستان چاره ای نداریم جز این که فوت کوزه گری خود را فاش کنیم و آن چیزی نیست جز «ژورنی درایون دیزاین» (Journey Driven Design). روح ژورنی درایون دیزاین باید بر یک طراحی حاکم باشد. به این معنی که همه چیز را از نگاه کاربر و مشتری و سیر و سفرش در تعامل با محصول ببینیم و سناریوهایی که در طراحی لحاظ می کنیم، نقش اول همه ی آن ها کاربر باشد. این طراحی پاسخگوی همه ی نیازهای کاربر خواهد بود. وقتی این گونه شد، دیگر مهم نیست که اسم آن طراحی را موبایل فرست بگذاریم یا چیز دیگر یا طراحی وایرفریم آن را با موبایل شروع کنیم یا دسکتاپ.

طراحی که مسیر ژورنی درایون دیزاین رو طی می کند، هیچ گاه سر دو راهی موبایل فرست و دسکتاپ فرست مردد نمی ماند.