انحراف رنگی (Chromatic Aberration) اتفاقیه که در اون رنگ ها به درستی بر روی هم منطبق نمی شن. لنزها درست مانند منشور عمل می کنن و رنگ ها با طول موج های مختلف از اون ها عبور می کنن. بسته به کیفیت لنز یا شرایط خاص دیگه، گاهی رنگ ها هنگام خروج از لنز دچار انحراف می شن و به درستی بر روی هم منطبق می شن و موجب بی نظمی هایی در رنگ عکس می شن. مانند عکس زیر که هاله ای از رنگ آبی در سمت چپ تیر چراق برق و هاله ای از رنگ قرمز در سمت راستش ایجاد شده.

برای جلوگیری از وقوع این پدیده، راه هایی وجود داره.

پرهیز از کنتراست بالا. معمولا این اتفاق در قسمت هایی از عکس که کنتراست بالایی دارن بیشتر رخ می شده که با کم کردن کنتراست میشه انحراف رنگی رو کنترل کرد.
لنزهای زوم معمولا در وایدترین و کلوز ترین حالتشون بیشتر موجب انحراف رنگی می شن که خوب تو این لنز ها میشه با تغییر فوکل پوینت (Focal Point) جلوی انحراف رنگی رو گرفت.
دیافراگم هر چقدر که بسته تر باشه، انحراف رنگ کمتر میشه. بنابراین باید حتی الامکان تنظیمات دوربین رو جوری تغییر بدیم که اجازه ی استفاده از دیفراگم های بسته رو به ما بده.
فارغ از این که از چه لنزی استفاده می کنیم، اگر قرار باشه در لنزی انحراف رنگ رخ بده، حاشیه های کادر مستعد ترین قسمت ها برای انحراف رنگی هستن. پس بهتره تا جای ممکن سوژه رو در میانه های قاب قرار بدیم و اگر قرار باشه قاب تغییر کنه، این تغییر رو در مرحله ی ویرایش و با کراپ کردن اعمال کنیم.
و در پایان این که در صورتی که به هر دلیل ممکن عکس ما دچار انحراف رنگی شد، زندگی پایان نیافته و همچنان می شه امیدوار بود به رفع این مشکل. به شرطی که عکس رو با فرمت راو (RAW) گرفته باشید. نرم افزار های ویرایش فایل های راو معمولا تنظیماتی دارن که به راحتی با تغییر چند اسلایدر، میشه انحراف ها رو اصلاح کرد و کیفیت عکس رو بهبود بخشید.