دوربین گوشیم مدتی دچار مشکل شده بود. هر چی عکس می گرفتم، هر جای عکس ها که روشن بود و نور زیادی داشت، دورش هاله ای از نور ایجاد می شد که به کل عکس صدمه می زد. گاهی شدتش اینقدر زیاد بود که عکس ها رو غیر قابل استفاده می کرد. هر چقدر هم که لنز رو تمیز می کردم، باز این اتفاق میوفتاد. ابتدا فکر کردم شاید داخل دوربین کثیف شده. به هر زحمتی بود روش باز کردن گوشی رو از اینترنت گرفتم و بازش کردم. داخلش رو تا جایی که می شد تمیز کردم و دوباره بستمش. باهاش عکس گرفتم و دیدم که مشکل هنوز حل نشده. مدتی گذشت و نتونستم راه حلی براش پیدا کنم و دیگه خسته شده بودم از این اتفاق. برای من عکاسی مهم تر از اینه که بخوام چشمم رو روی چنین اشکالاتی ببندم. حتی چندین بار پیش اومده بود که توی بعضی صحنه ها گوشی افراد دیگه رو قرض گرفته بودم برای عکس گرفتن.

گفتم شاید مشکل از فرسوده شدن دوربین گوشی به خاطر گرفتن عکس های زیاده، برای همین تصمیم گرفتم بفروشمش و یه گوشی نو بخرم. براش مشتری پیدا کردم و تا پای معامله هم پیش رفتم. حتی یه بار مشتری اومد که گوشی رو ببره. اما در لحظه ی آخر پشیمون شدم. نه این که کلا از فروش پشیمون شده باشم، نه، فقط می خواستم چند وقت دیگه نگهش دارم تا شرایط خرید گوشی خیلی بهتر رو پیدا کنم.

مدتی گذشت و یه بار وقتی باهاش عکس گرفتم، در کمال ناباوری دیدم که اثری از اون مشکل توی عکس نیست. همه چیز خیلی تر و تمیز و خوب ثبت شده. واقعا باورم نمی شد. داشتم با خودم فکر می کردم که یعنی چی اتفاقی افتاده. چطور ممکنه. بیشتر فکر کردم تا این که یادم افتاد این بار بر خلاف همیشه لنز رو به جای انگشت، با یه تکه پارچه تمیز کردم.

یه بار دیگه انگشتم رو کشیدم روی لنز و وقتی لنز رو به چشمم نزدیک کردم، دیدم که شیارهای بسیار ریزی روی سطح لنز ایجاد شده. شیار ها که از جنس چربی پوست انگشت بودن، به خاطر شیارهای اثر انگشت به وجود اومده بودن.

یه بار دیگه عکس گرفتم و دیدم که همون هاله های نور دوباره به وجود اومدن. چندین بار انگشتم رو کشیدم روی لنز و عکس گرفتم. نه تنها مطمئن شدم، بلکه به این نتیجه هم رسیدم که خطوط هاله ی نور دقیقا با شیارهای روی لنز هم سو هستن. انگشت رو با هر زاویه ای که روی لنز می کشیدم، خطوط هاله ی نور هم با همون زاویه روی عکس ایجاد می شدن.

این گونه بود که مشکلی که این همه من رو آزار داده بود، نه تنها به راحتی بر طرف شد، بلکه با به کنترل در آوردنش، تونستم ازش بهره هم ببرم. عکسی که در پایین می بینید، به همین روش گرفته شده. انگشتم رو با جهت دلخواه روی لنز کشیدم و سپس از کاراکتر خواستم که دستش رو سر راه منبع نور قرار بده تا بتونم اون خطوط نور رو ثبت کنم.

A photo posted by HASAN ALMASI (@hasanalmasi) on