A photo posted by Hasan Almasi (@hasanalmasi) on

تنظیمات دلخواه
لازم نیست که حتما تمام تنظیمات دوربین را خودتان برای هر عکس انجام دهید. اما مهم هست که از آن ها در سر بیاورید. مثلا بدانید که فلش را چگونه خاموش یا روشن کنید یا در جایی که لازم است، حساسیت دوربین را کم و زیاد کنید و غیره. دوربین گوشی شما هر چقدر هم که هوشمند باشد، بعضی وقت ها نمی تواند تصمیم درست را بگیرد و لازم است که شما کمکش کنید.

گوشی شما فلش ندارد.
نور فلش چون دقیقا از روبرو به سوژه می تابد، تمام سطح سوژه یک دست روشن می شود و عمق آن از بین می رود. تنها وقتی که در محیط تاریک، عکس یادگاری می گیرید و می خواهید معلوم باشد که چه کسانی در عکس هستند، از فلش استفاده کنید. و الا کلا فلش را فراموش کنید. سعی کنید از نور طبیعی برای روشن کردن سوژه های خود استفاده کنید. مثلا سوژه را کنار پنجره یا روبروی در قرار دهید.

بالاترین ریزولوشن ممکن
ریزولوشن تصویر را در بالاترین حالت ممکن تنظیم کنید. درست است که حجم عکس ها بالا می رود، اما در عوض جزئیات بیشتری در عکس ثبت می شوند و بعد از برش عکس و حذف بخش های زائد، کیفیت آن در حد قابل قبولی باقی می ماند.

نور و دیگر هیچ
عکاسی یعنی ثبت نور. تا جایی که می توانید سوژه ی خود را روشن کنید. نور بیشتر مساوی است با کیفیت بالاتر عکس. اگر نور کم شود، مجبورید برای جبران کمبود نور، سرعت شاتر را کم کنید یا حساسیت را بالا ببرید که هر کدام تاثیرات منفی خودش را روی عکس دارد. پس اگر لازم است که پرده را کنار بزنید، یا به منبع نور نزدیک تر شوید، حتما این کار را بکنید. یا الان یا هیچ وقت.

وایت بالانس
به طور مثال اگر در اتاقی که با یک لامپ حبابی زرد رنگ روشن شده است، عکاسی می کنید، تمام رنگ ها به زرد متمایل هستند. وایت بالانس دوربین را در حالت لامپ حبابی تنظیم کنید. دوربین به صورت اتوماتیک از زردی عکس کم می کند تا رنگ ها در عکس طبیعی تر دیده شوند. در کنار حالت لامپ حبابی، موارد دیگری نیز هم چون نور روز، هوای ابری و لامپ فلورسنت قرار دارند. آن ها را نیز تست کنید تا تاثیرشان را در عکس مشاهده کنید.

ویرانگرتر از زمین لرزه
لرزش دست در عکاسی، آثار ویرانگری دارد. هیچ کس از عکس های تار و نا واضح خوشش نمی آید. همه ی ما عکس های زیادی را به خاطر لرزش دست و تار بودنشان، حذف کرده ایم. سعی کنید در هنگام گرفتن عکس، بدن و دستتان طوری قرار بگیرند که کاملا بی حرکت باشند. گاهی اوقات فشردن دکمه ی دوربین هم باعث حرکت دوربین می شود. سعی کنید به آرامی این کار را انجام دهید. هیچ گاه نمی شود صد در صد جلوی لرزش دست را گرفت، اما می شود با بالابردن سرعت شاتر، تاثیر آن را کم کرد. هم چنین سعی کنید در فاصله ی زمانی کوتاه، چند عکس بگیرید، تا بعدا آن ها را با هم مقایسه کرده و واضح ترین عکس را نگه داشته و بقیه را حذف کنید. من خودم شخصا در مواقعی که تار نشدن عکس برایم خیلی مهم و حیاتی باشد، سعی می کنم گوشی را روی زمین بگذارم و یا آن را به دیوار یا حتی تیر برق تکیه دهم.

زوم دیجیتال، آخرین راه حل
شما می توانید برای بسته تر کردن کادر و ترکیب بندی های خلاقانه، زوم کنید. اما اگر از زوم دیجیتال استفاده کنید، ریزولوشن عکستان پایین می آید و دیگر امکان زوم بک کردن ندارید. پیشنهاد من این است که حتی الامکان به سوژه نزدیک شوید. اگر نیاز به زوم بیشتر دارید، سعی کنید این کار را در هنگام ویرایش عکس با بریدن اطراف عکس انجام دهید تا دستتان برای انواع کادربندی ها باز باشد، نه با زوم دیجیتال.

عکاسی از همه چیز
تفاوت مهم دوربین موبایل با دوربین های عکاسی در این هست که می توانید یا مجبورید که همیشه آن را همراه خود داشته باشید. و اگر کمی سرعت عمل داشته باشید، هیچ سوژه ای از دستتان در نمی رود. حالا که هیچ هزینه ای ندارد، از همه چیز عکس بگیرید. ممکن است در لحظه ای با خودتان بگوید که این سوژه خیلی جالب نیست و اهمیت ندارد. اما آدم ها همیشه تغییر عقیده می دهند. پس بهتر است که عکسش را قبلا گرفته باشید.

حق انتخاب
همیشه موقع دیدن عکس هایتان با خودتان می گویید کاش سوژه کمی آن طرف تر بود، یا کاش کادر من کمی این این طرف تر بود. یا کاش صبر می کردم سوژه کمی حرکت کند بعد عکس می گرفتم. وقتی از سوژه ای عکس می گیرید، سعی کنید زوایا و کادربندی های مختلف را امتحان کنید تا موقع دیدن عکس ها و بررسی آن ها، انتخاب های زیادی داشته باشید.

ترکیب بندی
ترکیب بندی در عکاسی اهمیت بسیاری دارد. توجه به جایگاه سوژه ها در عکس و نسبتشان با یکدیگر، باعث جلوه ی بهتر عکس و ارتباط عمیق تر مخاطب با آن می شود. قانون یک سوم را حتی الامکان در عکس هایتان رعایت کنید و سعی کنید از ایجاد تقارن اجتناب کنید. تقارن باعث سکون و بی روح شدن عکس می شود. مهم است که تاثیرات این قوانین را در عکس ها بدانید. دانستن این قوانین، از رعایت کردن آن ها هم مهم تر است. چرا که با اشراف کامل نسبت به آن ها، میتوانید در مواقع لزوم، با شکستنشان، ترکیب بندی های خلاقانه و متفاوتی انجام دهید.

چشم دوربین
لنز دوربین، چشم دوربین است. همانطور که از چشم خود مراقبت می کنید، مواظب لنز دوربین موبایلتان هم باشید. مخصوصا که موبایل همیشه در دست و جیب شما قرار دارد و در معرض برخورد اشیاء مختلف می باشد. هیچ گاه برای تمیز کردن لنز، از انگشت خود استفاده نکنید. پوست دست چرب است و چربی دست روی لنز، باعث تار شدن عکس ها می شود.

چند تا نکته
با دوربین موبایلتان می توانید بدون جلب توجه، از هر کس و هر چیز عکس بگیرید. اما این به این معنی نیست که شما قانونا یا اخلاقا اجازه ی چنین کاری را دارید. هنگام عکاسی از افراد، رضایت شخصی آن ها بسیار مهم است. به ویژه وقتی که قصد انتشار آن عکس ها را در شبکه های اجتماعی داشته باشید.
در بسیاری از مواقع، هنگام عکاسی در اماکن عمومی، صدای دوربین موبایل باعث جلب توجه یا بر هم خوردن صحنه و یا ناراحتی مردم می شود. بهتر است گوشی را در حالت بی صدا قرار دهید تا بتوانید با تمرکز بیشتر عکاسی کنید.

لینک مطلب در سایت روزنامه